Proiectul „PermaTrenn” derulat de SKZ – Das Kunststoff-Zentrum în colaborare cu Fraunhofer IFAM, abordează provocările actuale din domeniul procesării materialelor plastice, unde durata mare de curățare, opririle frecvente ale producției și uzura accelerată a matrițelor generează costuri semnificative și reduc eficiența globală a proceselor de injecție, în special în aplicații cu elastomeri termoplastici, elastomeri siliconici și suprafețe optice, unde cerințele de calitate și repetabilitate sunt ridicate.
Würzburg, 18 mai 2026 – În cadrul proiectului sunt investigate sisteme de acoperire permanente pentru matrițe, care vizează reducerea dependenței de agenții de demulare convenționali și asigurarea unui comportament de separare mai stabil și mai predictibil, prin optimizarea interacțiunii dintre topitura polimerică și suprafața matriței. În paralel, sunt dezvoltate metode de testare și modelare pentru cuantificarea forțelor de demulare în condiții reale de proces, utilizând simulări cu element finit, modele de zonă coezivă și corelarea acestora cu date experimentale de înaltă precizie.
Pentru o înțelegere detaliată a fenomenelor de interfață, proiectul integrează măsurători ale unghiului de contact la temperaturi ridicate, analize de suprafață și sisteme de senzori integrați în proces, permițând evaluarea fenomenelor de umectare, formare a filmului și umplere a cavității matriței în condiții industriale relevante.
Validare industrială și impact asupra eficienței producției
Rezultatele obținute sunt validate atât în laborator, cât și în medii industriale reale, prin teste desfășurate împreună cu parteneri din industrie, urmărindu-se transferul către aplicații pentru termoplastice și dezvoltarea unor criterii robuste de selecție pentru utilizarea sistemelor de acoperire în procesele de injecție, cu impact direct asupra stabilității procesului, duratei de viață a matrițelor, intervalelor de curățare și eficienței energetice.
Creșterea eficienței proceselor de producție
Prin implementarea rezultatelor proiectului „PermaTrenn”, sunt vizate îmbunătățiri semnificative ale indicatorilor de performanță industrială, inclusiv creșterea duratei de viață a matrițelor, stabilizarea procesului de demulare, extinderea intervalelor de curățare, reducerea ratei de rebut și optimizarea consumului energetic în producție.
Cu ‘PermaTrenn’ creăm pentru prima dată o bază solidă de decizie pentru utilizarea straturilor permanente de demulare în injecția de mase plastice, ceea ce permite reducerea timpilor de oprire, diminuarea pierderilor de material și creșterea semnificativă a eficienței proceselor de producție, declară Anika Fuhrmann, Senior Engineer pentru cercetare în injecția de mase plastice în cadrul SKZ – Das Kunststoff-Zentrum.
Proiectul IGF „PermaTrenn” este derulat pe o perioadă de 24 de luni, cu debutul pe 1 februarie 2026, în cadrul unei colaborări între SKZ – Das Kunststoff-Zentrum și Fraunhofer IFAM, având ca obiectiv transferul rezultatelor cercetării către aplicații industriale scalabile.